Co dal světu rok 1956?

TJ Sokol Bezděkov!

A pak…

Tenistku Martinu Navrátilovou.

Nesmrtelnou parádu Rudolfa Hrušínského ve filmu Dobrý voják Švejk.

Slovenského hokejistu Petera Šťastného.

Slovenskou zpěvačku Mariku Gombitovou.

Zimní Olympijské hry v italské Cortině d´Ampezzo.

Kouzelníka Davida Copperfielda.

Hokejový klub Dukla Jihlava.

Americké herce Mela Gibsona a Toma Hankse.

Letní Olympijské hry v australském Melbourne.

Švédského tenistu Björna Borga.

Oskara filmu Cesta kolem světa za 80 dní.

Bohyni sexu Marilyn Monroe jako Chernii v kultovním snímku Bus Stop!

 Co dal světu 21. prosinec 1956?

TJ Sokol Bezděkov!

A pak…

Premiéru filmu Synové hor v pražském kině Oko. Film pro pamětníky. Vzpomínáte? Průkopník českého lyžování Bohumil Hanč (v podání legendárního Josefa Beka) řádil na prkýnkách v Krkonoších a zahynul.

Sokol Bezděkov ne!

Pravěk

Z pera otce zakladatele…

Vzpomíná Jaromír „Horňa“ Čermák. „Když mi bylo asi tak osmnáct, Mílovi Pelouchovi čtrnáct a Frantovi Nevolovi třináct, chodili jsme bruslit na horní rybník. Denně. Byly holomrazy a zelený, sklovitý led. Další kluci se na nás nabalovali…V roce 1955 jsem přijel z vojny na dovolenku. Viděl jsem mantinely ze sněhu vysoké 180 centimetrů a v tu chvíli jsem věděl, že v Bezděkově bude hokej…

Zůstala starost, aby se nám měl puk od čeho odrážet. Pepík Vaněk poradil, že v Branišově, kde se stavěl vodojem, jsou dřevěné šaluňky. Vypravil jsem se za inženýrem, který stavbu vedl a on nám část přenechal. Nabídl prst a my jsme si vzali celou ruku. Nanosili jsme šaluňky na Hádavou paseku, já zapřáhl koně, naložili jsme a přes Rachtán táhli domů. Svítil měsíc jako v Jiráskově Lucerně…

Za dva měsíce za mnou byla v práci kriminálka. Nic nevyšetřila a v Bezděkově stály mantinely. Kratší strana kluziště byla vysoká metr. Delší 30 centimetrů…V polovině prosince 1956, při debatě u piva, někdo navrhl: Založte Sokol. A tak do dopadlo. Na okresním výboru v Chotěboři jsem to jako nejstarší přihlásil a stal se předsedou... Začali jsme jako dorost v sezoně 1956/57 a sehráli remízový přátelák 5:5 s Malčí… První kulturní akcí byl maškarní bál (hudba kapitána Košumberského si řekla o 750 korun), hned na to maškarní rej na ledě starších pánů a pak kácení máje s výdělkem 1.700 korun…

ŘEČ ARCHIVU:

Žádost o příspěvek na stavební údržbu z 28. 10. 1957 na ČSTV v Pardubicích: „Je nutné zvýšit mantinely. Jeden hráč upadl a nalomil si dvě žebra…“ 

Rok 1957

TJ Sokol Bezděkov zaměřená na sportovní hry. Postupně získává základní tělocvičné nářadí a cvičí v místním hostinci…

Doba bronzová

Let časem:

Stěhování z rybníka. Hřiště na dolním konci. První dotace ve výši 1000 korun. „Mantinely jsme dělali u Pelouchů na dvoře,“ vzpomíná Jaromír Čermák.

Rok 1958

Bezděkov jako nováček hokejového okresního přeboru prodírá na druhé místo za Rozsochatec (4:6), před Vepříkov (6:6) a Ždírec (5:2 a 4:2).

Rok 1959

A je to tady. Svítí se nad rybníkem - 8. ledna koupil Sokol od Spartaku Hedvikov vyřazené osvětlení za 150 korun. Jezdíme hrát do světa. Hokejový zápas Rozsochatec – Bezděkov (4. února 1959), náklady: startovné hráčům 38 korun, autotaxi 63 korun 10 haléřů…

Rok 1960

ŘEČ ARCHIVU:

Vyúčtování zápasu Bezděkov – Uhelná Příbram. Příjem celkem 255 Kč, výdaje celkem 214,20 Kč. Příjem do pokladny 40,80 Kč.

Rok 1961

Hokejisté se připravují na novou sezónu. Bylo odpracováno 100 brigádnických hodin. Opravují hokejovou výstroj, dělají nové branky a rovnají plochu kluziště.

Rok 1962

Počet členů TJ 29, předseda M. Pelouch, jednatel J.Čermák, náčelník J. Dočekal, náčelnice M. Josková, pracovník sportů J. Němec, hospodář F. Nevole, pokladník K. Čermáková, revizní komise J. Bačkovský a J. Pelouch.

Rok 1965

Za zmínku jistě stojí, že ve volejbalovém klání s Jiskrou Vojnův Městec se v Bezděkově objevila vycházející hokejová hvězda - Jaroslav Jiřík.

Rok 1966

Vítězství k desátým narozeninám. Bezděkov vyhrál okresní přebor ledního hokeje pro ročník 1965/66. Ve finále porazil Ledeč n. S. 3:1 a postoupil do krajské soutěže. Střecha nad hlavou. V červnu roku 1966 začíná stavba kabiny.

Rok 1967.

Černý rok - hokejisté končí v kraji poslední a sestupují. Balzám? Výtěžek z posvícenské zábavy: 5.739 korun…

Rok 1970.

Nedohráno. Bitka jako v NHL. Hokejový zápas hraný 10.ledna Bezděkov – Rozsochatec ukončil rozhodčí Němec z Chotěboře (jel okolo, tak pískal a sám) v 55. minutě pro hromadnou rvačku na ledě.

Doba stříbrná

Rok 1971.

Nový stadion. Odkoupení pozemku od pana Jaroslava Peloucha č.p. 6. „Navážíme makadám a štěrk, budeme válcovat.“

Rok 1972.

Hokejisté vítězí v okresním přeboru a postupují do kraje. S Rozsochatcem 2:3 a 8:2, se Světlou n. S. 4:2 a 0:5, se Ždírcem 9:0 a 12:3. V kvalifikaci porážejí Moravskou Třebovou 15:4…A přátelském duelu porážejí Chotěboř 9:1!

Rok 1973

Hokejoví mušketýři se činí. I díky reorganizaci letí do KP I. Tahle soupiska vejde do dějin:. J. Hrdlička, F. Janáček, Jan Halama, B. Joska, J. Málek, Jar. Němec, Zd. Němec, Jos. Pelouch, R. Záruba, V. Němec, J. Uchytil, J. Stehno, E. Slanař, J. Brabec, B. Pokorný, M. Šproch.

Rok 1974

Sokol Bezděkov končí na 5. místě hokejového KP I a bude hrát znovu KPII.

Rok 1975

Hokejisté končí v kraji poslední (největší porážka 1:8 doma se Živanicemi), ale zachraňuje se. Vítězství 7:6 ve finále Okresního poháru nad Havlíčkovým Brodem je slabá náplast.

Rok 1976

Ach, ta hokejová výstroj! Oprava 15 párů rukavic a holeních chráničů, jedné lapačky a jedné vyrážečky. Bratru za 1164,20…

Rok 1977

Pád. Hokejový sešup do okresu. Z 10 zápasů jen čtyři body a skóre 27:53.

Rok 1978

Rok památných a vítězných bitev s Chotěboří. Doma ve sněhové vánici 2:1 a v Chotěboři »za Smetankou« fantastických 7:2. To byl koncert Halama boys, Vladimír tři a Jan dva góly…Bezděkov je okresním přeborníkem, ale do krajské soutěže pouští za hokejky druhou Chotěboř…

Rok 1979

Hokejisté jsou opět přeborníky okresu (největší dardu 10:1 vyfasoval Rozsochatec), ale v kvalifikaci do Kraje prohrávají se Skutčí 3:4.

Rok 1980

Hokejisté uhráli druhé místo v okrese za Českou Bělou.

Doba zlatá

Rok 1981

Na prahu nejslavnějších hokejových časů. Dárek k pětadvacetinám. Hokejový skok do kraje. Ve finále kvalifikace Bezděkov vítězí v Semíně 7:2 a po domácí remíze 3:3 je tam!Tohle je soupiska opředená legendami:J. Franc, V. Souček, P. Cakl – J. Málek, J. Stehno, Jar. Němec, Zd. Němec, V. Čermák – J. Halama, B. Joska, L. Slavík, B. Marek, V. Němec, V. Halama, B. Štěrba, M. Dymáček, J. Ferina, V.Bříza, J. Pelouch jr., M. Čermák, J. Slanař jr.

Rok 1982

Hokejisté končí v KP II. šestí z deseti týmů. Nezapomenutelný byl zápas v Hlinsku, kde borci od Cerhovky v sestavě tak do mariáše otočili vývoj z 1:3 na 4:3.A ještě stihli odpracovat 358 brigádnických hodin v JZD…

Rok 1983

Skandál v Ledči. Domácí ledaři 3. února sice uklízeli z ledu sníh jako blázni, ale rozhodčí zápas Ledeč –Bezděkov za stavu 1:3 ukončil na nátlak domácích, kteří nevěděli kudy kam…Bezděkov je na konci krajského přeboru sedmý.

Rok 1984

V Chotěboři už je umělý led a Bezděkov tam slavně poráží domácí v derby 3:2. Utkání s obrem z Kotliny, s Havlíčkovým Brodem, končí výsledky 0:19 a 1:9 (Polička dostala 28:0!). Bezděkov je pátý s pohodovou záchranou v kapse.

Rok 1985

Bezděkov se pyšní titulem Nejslušnější mužstvo krajského přeboru, ale nic si za to nekoupí. Výsledkem je záchrana s odřenýma ušima. Přestavovala se kabina, tréninků bylo jako šafránu. Na domácí zápas s Havlíčkovým Brodem (1:8, gól dal B. Joska) přišlo za Pelouchovu stodolu 120 diváků! Z mantinelů sice létala prkénka, ale stálo to za to.

Rok 1986

Hokej? Finanční potíže a zase záchrana. Desáté místo z dvanácti účastníků.

Rok 1987

Hokejisté jsou bez nervů sedmí i přes domácí debakl 0:10 s Litomyšlí.

Rok 1988

Otázka zní: Jak sehnat bankovky na činnost? Dříve spolehlivé taneční zábavy se stávají loterií, která pokaždé nevyjde. Ani kapely kalibru Hever, Iras nebo Kyvadlo do Libického zámku zástupy tancechtivých nepřitáhly… V sále pohostinství se poprvé hraje turnaj ve stolním tenise. Vítězí hokejový obránce kanadských parametrů Vlastimil Stehno…Hokej! Samé perličky. Unikátní remíza 0:0 se zrodila v Poličce. Pak přijela do Chotěboře Moravská Třebová a vedla nad Bezděkovem 3:2. Jenže. V čase 59.29 se její hráč nechal za nadávky rozhodčímu vyloučit, počet hráčů klesl pod deset a Bezděkov vyhrál kontumačně… V tabulce skončil sedmý.

Rok 1989

Zase finance. Sahalo se do všeho, dokonce i do nepříliš voňavé drůbežárny na Křivém. To byla brigáda na rekonstrukci! Výsledek? Do šrotu se odvezlo 649 q železa a bylo z toho, kromě tolik potřebného obnosu, první místo ve sběru surovin v soutěži deníku Pochodeň… Hokejisté jsou v krajském přeboru sedmí…

Rok 1990

Hokejisté jsou jedenáctí, předposlední, v krajské soutěži

Rok 1991

Po šestnácti letech odstoupil z funkce předsedy Bohumil Marek. Na ledě to docela šlo. Deváté místo… Ale pokladna po zdražení nafty plakala.

Rok 1992

Hokej, po reorganizaci vznikla regionální soutěž a Bezděkov obsadil ve skupině D (soupeři Chrudim, Světlá A a B, Česká Bělá) čtvrté místo.Doba restitucí – TJ Sokol musel prokázat, že je vlastníkem sportovního areálu. Vše dobře dopadlo zásluhou předsedy M.Čermáka.

Hokejové dozvuky

Rok 1993

Adieu krajský hokeji. Těžké časy mezi mantinely. Poslední místo ve skupině D regionální soutěže a sestup. Málo hráčů, málo peněz, málo tréninků. Z hokeje se stává zatraceně drahý sport. To že v Bezděkově žije, je malý zázrak… Odhadované náklady: KP - 100 tisíc korun na sezonu, OP - 20 tisíc na sezonu. Volba byla jasná. Když se nechtělo do odborářské ligy, tak okres…

Z pera Otce zakladatele

Úvaha Jaromíra „Horni“ Čermáka „Hokej dosáhl velkých úspěchů v kraji. Hlavně v časech zlaté party. Marka, Halamů, Němců, Josky, Hrdličky,France, Vlasty Stehna a Vendy Horáčka. Důležití byli ale všichni. Ti které jsem nejmenoval, ať se na mě nezlobí. Pochvalu zaslouží všichni, kdo se starali o finance. Pak už to asi nešlo.“„Mám svoji ideální sestavu celých padesáti let bezděkovského hokeje. Jsou to ti, kterým bylo shůry dáno:

Jaroslav Hrdlička (Jiří Franc) – Zdeněk Němec, Vlastimil Stehno – Jan Halama, Miloslav Pelouch, Bohumil Joska.“ „Mám-li hledat člověka, který pro Sokol nejvíc udělal, pak je to Bohumil Marek.“

Rok 1994

Hokejisté končí v okresním přeboru druzí za Českou Bělou a pan Jaroslav Dočekal, zlatá ruka, dál opravuje a roubuje hokejky, aby bylo s čím hrát...

Rok 1995

Hokejisté v semifinále OP vyřadili Hurtovu Lhotu (4:6 a 13:2) a ve finále podlehli České Bělé 5:10 a 3:16.

Rok 1996

Hokejisté zase druzí a zase za Českou Bělou, kterou v posledním kole udolali v přestřelce 9:8. Náklady na sezonu (led, hokejky, cestovné, rozhodčí) 28666 korun!

Rok 1997

Poslední hokejový titul Ještě jsme neumřeli. Bezděkov vyhrává okresní přebor. Po vítězství v základní časti uklízí z cesty v semifinále Rozsochatec 4:2 a ve finále rozebírá Hurtovu Lhotu 7:3. „Zvítězilo nadšení, Hurtovu Lhotu smetl příval,“ napsal dobový tisk. Je třeba dodat, že Bezděkov měl, jako vždy v historii, vynikající brankáře, týmového ducha a pro strach uděláno. Oslavy jsou takové, že navěky zůstane záhadou jak je přežil obrovský skleněný pohár...Soupiska na zápis do památníku: Z. Wasserbauer, M. Halama – V. Čermák, M. Čermák, Frühbauer, K. Slanař, P. Slanař, Karlík, P. Halama, Benák, Král, Eis, J. Pelouch, Z. Pelouch, L. Vaněk, J. Němec.

Rok 1998                                                                                                                                                               Hokejisté, zaříznutí rozhodčími, končí v semifinále playoff na holích Rozsochatce.                                                                                           

Rok 1999

Hokejky končí zase v semifinále a opět na štítě Rozsochatce, tentokrát rozhodovaly samostatné nájezdy                                                                  

Rok 2000

Hokejové loučení... Po 44 letech konec registrovaného hokeje. Už to dál nešlo. Nejprve obehraná písnička: Vyřazení v semifinále s Rozsochatcem. Pak. Došel rezervoár těch, kdo by chtěli hrát. Zápis z kroniky: Nepodařilo se dát dohromady alespoň patnáct hráčů… Příště už jen odborářská liga… Je to vlastně zázrak, že tenhle čím dál dražší sport vydržel v obci tak dlouho. V každém případě patří dík a smeknutí klobouku všem, kdo za ta léta vzali do ruky hokejku a také lopatu, krumpáč a prohrnovač…

Rok 2001

Hokejová derniéra. Bezděkov poráží ve finále odborářské „bundesligy“ Klouzovy 7:3 a je to poslední hokej z této slavné dílny…

 

 

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.